
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height - Seated (Max) | 1.2 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 4.9022 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Case Code (Imperial) | 2005 |
| Case Code (Metric) | 5012 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 5.1 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 3.3 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 86 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 2.2 A |
| DC Resistance (DCR) | 84 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 1.5 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 2.2 A |
| inductance tolerance | 30 % |
| Max DC Current | 3.8 A |
| Saturation Current | 3.8 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 3.8 A |
| Max Temperature Rise Current | 2.2 A |
| Temperature Rise Current | 2.47 A |
| Max Length | 5.1 mm |
| Max Width | 5.1 mm |
| Min Length | 4.7 mm |
| Min Width | 4.7 mm |
Stock: 555
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17553
Ext.Price$0.17553
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17553 | $0.17553 |
| 10 | $0.14269 | $1.42690 |
| 50 | $0.12925 | $6.46250 |
| 100 | $0.11707 | $11.70700 |
| 500 | $0.10885 | $54.42500 |
| 1000 | $0.10121 | $101.21000 |
